-Το Σαββάτο 28, Ιανουαρίου λίγο μετά τις πέντε το απόγευμα ο πρόεδρος της Πατριωτικής Ένωσης – Πρόδρομος Εμφιετζόγλου, επισκέφτηκε τον μητροπολίτη Φλώρινας Πρεσπών και Εορδαίας κ. Θεόκλητο.
-Καθ’ όλη την διάρκεια της συνάντησης το κλίμα ήταν φορτισμένο έντονα συναισθηματικά, η συνάντηση ήταν καθαρά προσωπική, από μια γνωριμία που “πηγάζει” περίπου σαράντα χρόνια.
-Ο. κ. Εμφιετζόγλου χάρισε στον Μητροπολίτη τρία βιβλία με τίτλο: ΕΘΝΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, γραμμένα από τον ίδιο.
-Λίγο πριν το τέλος της συνάντησης ο Μητροπολίτης είπε στον κ. Εμφιετζόγλου: «Θυμάσαι τότε που ερχόσουν να δεις τον γέροντα Αυγουστίνο! Τι ωραία χρόνια ήταν, να έχει την ευλογία μου».
-Οι δύο εξέχοντες όρισαν στο αμέσως διάστημα νέο ραντεβού στην αίθουσα του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ όπου και εκάθησαν δίπλα δίπλα καθ’ όλη την διάρκεια της παρουσίασης του βιβλίου: «Οι απόρρητοι φάκελοι Καραμανλή».
Σπύρος Α. Ηλιάδης
Δημοσιογράφος
Εκδότης ΤΟ ΒΗΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ
τ. Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος
TV ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
![](https://florinapress.gr/wp-content/uploads/2023/01/Συνάντηση-του-Μητροπολίτη-Φλώρινας-κ.-Θεόκλητου-με-τον-πρόεδρο-της-Πατριωτικής-Ένωσης-Πρόδρομο-Εμφιετζόγλου-1.jpg)
![](https://florinapress.gr/wp-content/uploads/2023/01/Συνάντηση-του-Μητροπολίτη-Φλώρινας-κ.-Θεόκλητου-με-τον-πρόεδρο-της-Πατριωτικής-Ένωσης-Πρόδρομο-Εμφιετζόγλου-2.jpg)
![](https://florinapress.gr/wp-content/uploads/2023/01/Συνάντηση-του-Μητροπολίτη-Φλώρινας-κ.-Θεόκλητου-με-τον-πρόεδρο-της-Πατριωτικής-Ένωσης-Πρόδρομο-Εμφιετζόγλου-4.jpg)