3 χρυσά, 3 χάλκινα και όχι μόνο, ο απολογισμός της Γυμναστικής Ένωσης Φλώρινας εντός έδρας

Αξέχαστο, για πολλούς λόγους, θα μείνει το Πανελλήνιο Κύπελλο «Εις μνήμη Μάκη Ρόμπη» που διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία η Γυμναστική Ένωση Φλώρινας στην πόλη μας. Τι να πρώτο σχολιάσει κανείς; Την διοργάνωση «διαμάντι» για την Ελληνική Ξιφασκία; Την μεγάλη συμμετοχή αθλητών, προπονητών και συνοδών; Τις γεμάτες κερκίδες από μικρούς και μεγάλους; Την παρουσία του συνόλου της τοπικής αυτοδιοίκησης και σημαντικών προσώπων που βρίσκονται δίπλα μας; Ή τις μεγάλες επιτυχίες και τις χαρούμενες στιγμές που μας χάρισαν οι αθλητές μας;

Αναλυτικότερα στα αποτελέσματα:

Ο Δημήτρης Σαχινίδης επέστρεψε στα μεγάλα αποτελέσματα που μας έχει συνηθίσει, κατακτώντας το Κύπελλο στην κατηγορία των νέων (U20). Η Καλλιρρόη Ναΐδη, μαζί με την Ελεωνόρα Καββάδα έφτασαν μέχρι τα ημιτελικά και τελικά ανέβηκαν μαζί στο 3ο σκαλί του βάθρου κατακτώντας το Χάλκινο μετάλλιο μετά από πολύ δυνατά παιχνίδια στην κατηγορία νέων-γυναικών (U20).

Η Ιωάννα Τερπίνα, με τη σειρά της, κατέκτησε το Κύπελλο στην κατηγορία των παγκορασίδων (U13) μετά από εξαιρετική εμφάνιση. Παρέα στο βάθρο των νικητών της έκανε η Αγγελίνα Γλούφτση η οποία κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο! Στα αγόρια, ο Γιώργος Στρέζος, βγάζοντας τον καλύτερο του εαυτό στην πίστα, κατέκτησε το Κύπελλο στην κατηγορία ανάπτυξης (U10) και μας έκανε να χαμογελάμε για το μέλλον!